Stiri

Aerodromuri autorizate

19.11.2012

Aeroclubul Romaniei va informeaza ca a realizat certificarea unor aerodromuri aflate in administrare. Aceste aerodromuri sunt certificate dupa standardele ICAO iar operatorii aerieni au dreptul de a opera numai cu consimtamantul administratorilor locali in conditii egale si nediscriminatorii in orice perioada in care aerodromurile sunt diponibile pentru aterizarea si decolarea aeronavelor. Pentru a putea opera va punem la dispozitie datele de contact ale acestor aerodromuri:

1.    Aerodrom Sanpetru-Brasov LRSP, N45° 43’ 16’’ E25° 38’ 01’’, OPC 119.70MHz, e-mail: brasov@aeroclubulromaniei.ro   telefon.....     

2.    Aerodrom Saulesti-Deva LRDV, N45° 51’ 59’’ E22° 57’ 58’’, OPC 119.70MHz, e-mail: deva@aeroclubulromaniei.ro

3.    Aerodrom Targu Mures LRMS, N46° 32’ 00.36’’ E24° 31’ 47’’, OPC 123.50MHz, e-mail: mures@aeroclubulromaniei.ro

4.    Aerodrom Balta Verde-Craiova LRCW, N44° 49’ 02’’ E23° 47’ 28’’, OPC 123.50MHz, e-mail: craiova@aeroclubulromaniei.ro

5.    Aerodrom Geamana-Pitesti LRPT, N44° 49’ 02’’ E24° 53’ 51’’, OPC 123.60MHz, e-mail: pitesti@aeroclubulromaniei.ro

6.    Aerodrom Iasi LRIS, N47° 09’ 30’’ E27° 38’ 12’’, OPC 128.30 MHz, e-mail: iasi@aeroclubulromaniei.ro

Deasemenea puteti beneficia de hangarare (conta cost) si alte servicii pe care la punem la dispozitie, conform tarifelor aprobate prin OMTI 1482/01.10.2012.